Baraban.Com Russian America USA and Canada Forums
Odesskiy Listok Online
The Voice of Our CommunityEnglishRussian Date: 16th November 2018. Time: 23:15 GMT -8.  
America | Denver | Los Angeles | San Francisco | Albany | Odessa | Bookmark Us
Home | Yellow Pages | Forums | Classifieds | Stock Values | Russian Dating | Weeds | Apartment Rentals| Make Start Page

Go Back   Baraban.Com Russian America USA and Canada Forums > Форумы Модерируются > Трактиръ
FAQ Calendar Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 30th September 2016, 22:01
Jessica Rabbit Jessica Rabbit is offline
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Jessica Rabbit is on a distinguished road
Send a message via Skype™ to Jessica Rabbit
Re: Форшмак

Quote:
Originally Posted by Svintus View Post
Ну шо, Яночко, пошёл я домой.
В эти выходные тусуем здесь и празднуем Новый Год.
Даже уже как-то необычно в выходные быть в этих краях.

Попыталась прочитать историческое про еврейский новый год, но увидела какую-то путаницу. Вроде поначалу его отмечали по весне, и не придавали ему большого значения. А потом научились большим новогодним празденствам у вавилонян. Когда-то на Новый год полагалось есть мёд и голову телёнка. А потом традиция почему-то заменилась рыбой. А перед этим было принято приносить быка в жертву.
И никакого исторического события не упоминается.

Но всё равно я тебя поздравляю!
Old 30th September 2016, 22:46
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

А, и всех остальных тоже заодно поздравляю! Даже всяких мразотных невидимых мне участников. Желаю им набраться ума и подобреть в новом еврейском году. Жду с нетерпением исполнения загаданного желания, верю в чудеса.
Old 3rd October 2016, 00:57
stud becker stud becker is offline
Доверенный Барабанщик
Grande Молодец

stud becker is on a distinguished road
Send a message via Yahoo to stud becker

Quote:
Originally Posted by Jessica Rabbit View Post
А, и всех остальных тоже заодно поздравляю! Даже всяких мразотных невидимых мне участников. Желаю им набраться ума и подобреть в новом еврейском году. Жду с нетерпением исполнения загаданного желания, верю в чудеса.
пьянко, спасибо за поздравление сегодня, я был тронут. Заказал тебе подарок, который обешал, но он наверное будет идти недели две по почте. Надо бы найти время его вручить тебе торжественно .
Old 3rd October 2016, 12:05
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Quote:
Originally Posted by stud becker View Post
пьянко, спасибо за поздравление сегодня, я был тронут. Заказал тебе подарок, который обешал, но он наверное будет идти недели две по почте. Надо бы найти время его вручить тебе торжественно:грин: .

Круто!

А мне во сне подарили двухметровую змею в диаметре примерно с мою руку. С виду она была похожа на гадюку или анаконду. Она всю ночь вырывалась из своей стеклянной клетки с намерением всех покусать. Я всё переживала, не допрыгнула б она до мелкой. Я ее не боялась, отлавливала ее за голову и запихивала обратно в клетку. Но змея выпрыгивала снова и снова. Искусала мне ноги и руки. Я посмотрела на себя и увидела все эти опухшие язвы от укусов. Попробовала вызвонить мужа, чтоб отвёз меня в больницу. Но его телефон не отвечал. И тогда я поняла, что сдохну через несколько минут. Так расстроилась, что аж проснулась.
Old 4th October 2016, 01:29
Serendipity's Avatar
Serendipity Serendipity is offline
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Serendipity is on a distinguished road

Quote:
Originally Posted by AlteredApproach View Post
Так она уже давно хочет. Love-hate relationship...She knows I am a master-cunnilinguist, and on top of that I happen to have a huge personality. Size does matter.

Да, порнуху смотрю регулярно. Фейс-контрол, может быть, и не прошёл бы, но сайз-контрол-без проблем. Беда только в том, что в моём возрасте Willie becomes increasingly capricious. When I was 20 I was ready to f*ck anything with a pulse...Nowadays things change...I would have had to have been drunk. But I don't drink anymore and if I did f*ckin' Yana while drunk would have been the last thing on my mind...Я знаю, что у неё в игноре и она этого не видит...) Я даже не знаю, как она сейчас выглядит.

Осспади, как дети, ей-боху ))

Сайз не совсем маттерс. What matters is the firmness, the volume and durability/stamina. You must have ignored my post about Michael Douglas and his throat cancer. Долизался. Потом, правда, другой диагноз опубликовали, но не суть важно. Я тебе ссылку с порнхаба нашла, надеюсь, понравится. В личке. Их там две таких. Говорят по-русски, но явно не русские. Посмотришь, дай вердикт? Какие-то южные девушки, нмв.

А теперь немного реальности. 10 STD laws you should know about:

Getting or transmitting a sexually transmitted disease is not only a health matter; it could be a legal matter, too. Though laws vary greatly from state to state, most states have laws regarding the disclosure of health status, the transmission of STDs, and the handling of confidential medical information. Read on to find out more.

You may face criminal charges for passing an STD to someone else.

Compared to a civil case, a successful criminal case requires more substantial evidence. In many states, punishments include jail time and high fines.

You may face civil charges for passing an STD to someone else.

While criminal charges are usually concerned with punishing wrongdoing, civil charges are often focused on providing just compensation to someone who has been wronged. And that compensation can be big. An Oregon woman sued a former sexual partner for giving her herpes and won $900,000. In the civil suit, her partner was found 75 percent negligent (she was found 25 percent negligent) and was found to have committed battery. Another woman sued her former partner for giving her HPV that led to genital warts and cervical dysplasia, a precancerous condition. She won and was awarded $1.5 million. And that’s just peanuts compared to the supposed $52 million settlement a woman received after she claimed that her former partner, the boss of the real-life “Wolf of Wall Street,” gave her chlamydia that made her infertile.

You can be charged if you transmitted an STD and knew you were infected.

In many states, like Washington State, knowing you have an STD and infecting a partner is illegal. Many states have different charges depending on whether the transmission was intentional—i.e., you meant to do someone harm—versus reckless—i.e., you didn’t think about it, or it happened anyway. In states like New Jersey, you can be charged with attempted murder if you know you’re HIV positive and attempt to infect someone intentionally.

Even if you didn’t actually transmit the infection, you may still be charged.

In some states, like Alabama and Tennessee, you can be charged for engaging in sexual activity while knowing you are infected, even if that sexual contact does not result in transmission.

Even if the sex was consensual, you can be sued.

In most states, infected partners who transmitted a disease are legally protected if, prior to sexual contact, they informed their partner of their health status and their partner consented. But two states, Kansas and Washington, do not explicitly state that defense.

Even if you used protection, you can be sued.

A man in Iowa was sentenced to 25 years for transmitting HIV even though he used protection. The Supreme Court of Iowa has since tossed out the sentence.

HIV is often treated as a special case.

Transmitting HIV to someone is considered a serious offense in the eyes of the law, and many states’ laws reflect the difference between HIV and other STDs. Some states have even handed out prison sentences for failure to disclose HIV status to a sexual partner.

HIV can also be transmitted through other means, and in some states, like California and Iowa, it’s a felony to donate blood, tissues, and organs if you know you are HIV positive.

In the past, an HIV-positive status could be a bar to immigration, but that isn’t the case anymore.

For over 15 years, foreign nationals could be denied visas or permanent residence status in the United States if they were HIV positive. The law was changed in 2009, and HIV-positive status is no longer a bar to entry.

Doctors can be sued for revealing that someone has an STD.

Multiple cases arose in Wisconsin over doctors revealing someone’s HIV-positive status, which constitutes a breach of doctor-patient confidentiality, but that’s not the only situation in which a doctor can be sued. Interestingly, a woman in New York sued a doctor for telling her she was HIV positive because she hadn’t consented to testing and didn’t want to know.

Institutions can be sued for transmitting STDs.

Johns Hopkins was recently named in an 800-plaintiff, $1 billion lawsuit over its alleged intentional infection of Guatemalans with STDs during studies that occurred in the 1940s and 1950s.
Old 4th October 2016, 03:13
Serendipity's Avatar
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Кстати, у мусульман же тоже Новый Год!

Я своих поздравила. А вы как хотите. Но у них построже, чем у нас ))
Old 5th October 2016, 23:19
Solominka's Avatar
Solominka Solominka is offline
Доверенный Барабанщик
Super Молодец

Solominka will become famous soon enough

Ржу. Барабан стал прикольным, хотя и похож на иллюстрацию к Dissociative Identity Disorder.
AA, you crack me up.
Серендипити, чтобы засудить за венерическое заболевание, наверно, надо доказать, что носитель сам был в курсе? Мне так кажется.
Через две недели в Сан Диего, а на обычный Новый Год и день рожденья новогоднего мальчика - по традиции в ЛА скорее всего. Если бы не прибамбасы regulated profession, давно бы жила в Калифорнии, привыкла за десять лет.

Ну, шана това, хоть и с опозданием. Сладкого года нам всем и по возможности только добрых приключений.
Reply With Quote
Old 6th October 2016, 08:05
AlteredApproach AlteredApproach is offline
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

AlteredApproach is on a distinguished road

Должен признаться: I hate condoms, and I've only used them on a couple of occasions. Both time I was told : "no glove no love". And on a few more occasions I've missed opportunities...I am an adult in my 40s and without fake machismo will aconowledge that condoms did have a negative affect. I simply couldn't finish...On the other hand I'll proudly admit to have gone down on everyone I've ever been with. And I love analingus, too.
Reply With Quote
Old 6th October 2016, 08:23
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

С чего вдруг Джессика заинтересовалась еврейскими праздниками?
Reply With Quote
Old 6th October 2016, 18:38
Solominka's Avatar
Solominka Solominka is offline
Доверенный Барабанщик
Super Молодец

Solominka will become famous soon enough

Quote:
Должен признаться: I hate condoms, and I've only used them on a couple of occasions. Both time I was told : "no glove no love". And on a few more occasions I've missed opportunities...I am an adult in my 40s and without fake machismo will aconowledge that condoms did have a negative affect. I simply couldn't finish...On the other hand I'll proudly admit to have gone down on everyone I've ever been with. And I love analingus, too.

sounds like you are able to discover some hidden depth in people
Reply With Quote
Old 6th October 2016, 20:11
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Quote:
Originally Posted by Solominka View Post
sounds like you are able to discover some hidden depth in people

Oh, you have no idea...Ugly ducklings don't always turn into beautiful swans but their early childhood experiences allow them to develop what I've come to call a "return customer policy"...Just tryin' to keep them happy, ya know...And make myself happy in the process.
Reply With Quote
Old 11th October 2016, 02:40
Serendipity's Avatar
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Quote:
С чего вдруг Джессика заинтересовалась еврейскими праздниками?

На старости лет ей открылось, что самые лучшие мужья - евреи ))

Наверное, на курсы гиюра ходит. Абрам уже еле дышит. Волосы даже покрасил, чтоб моложе казаться.

Я бы убила б. Мне седые нравятся. Или лысые.
Old 11th October 2016, 22:22
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Свинтус! Поздравляю тебя с очередным еврейским праздником! Я о нём знаю, потому что у дочки в школе завтра снова выходной.
Old 11th October 2016, 23:20
Serendipity's Avatar
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Заставь дуру богу молиться...

Йом Кипур - это день покаяния и молитвы. Самый важный.
Old 11th October 2016, 23:31
Serendipity's Avatar
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Свинья, кайся давай. А то не впишу в следующий год.

Абраша, ты тоже кайся. А то могу же и не простить.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules