Baraban.Com Russian America USA and Canada Forums
Ðóññêèå Çíàêîìñòâà â Èíòåðíåòå
The Voice of Our CommunityEnglishRussian Date: 18th July 2018. Time: 14:03 GMT -8.  
America | Denver | Los Angeles | San Francisco | Albany | Odessa | Bookmark Us
Home | Yellow Pages | Forums | Classifieds | Stock Values | Russian Dating | Weeds | Apartment Rentals| Make Start Page

Go Back   Baraban.Com Russian America USA and Canada Forums > Форумы Модерируются > Помогите!
FAQ Calendar Members List Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Rate Thread Display Modes
Old 30th October 2006, 15:05
vistad vistad is offline
Юный Барабанщик
Молодец

vistad is on a distinguished road
Send a message via ICQ to vistad Send a message via Yahoo to vistad
если я после советского ВУЗа хочу поступить в американский?

Народ, помогите пожалуйста разобраться, вот например если я после советского ВУЗа (у меня их ваще то 2) хочу поступить в американский на MBA, то может ли это получиться? Или надо сначала сдать все экзамены за американскую школу (GRE), потом за ещё что-нибудь (GMAT), потом все экз. по моей спец. в амер. ВУЗе, потом TOEFL, и только потом я имею право поступать в амер. ВУЗ на MBA?
За детский сад, я надеюсь, экзаменов сдавать не надо?

Я 3 раза заполнил анкету на поступление и обратился за информацией в University of Phoenix Online - там сказано: "Какое счастье, что Вы к нам обратились!!! Мы немедленно с Вами свяжемся!!!" - и с тех пор ни ответа, ни привета...

Помогите плз понять, что происходит?! Буду премного всем благодарен!
Reply With Quote
Old 30th October 2006, 15:25
baraban's Avatar
baraban baraban is offline
Обалденный Барабанщик
Grande Молодец

baraban will become famous soon enough
Send a message via ICQ to baraban
GMAT test is required by many of the MBA programs, but not by all of them. GRE is required by most MS programs, but is not accepted by any MBA programs that I know of. These requirements apply to everyone, no matter where you got your undergraduate degree.

TOEFL is a test of English grammar for non-native English speakers and is generally not a requirement, but may help you get in with lower scores on your MBA, than otherwise would be possible.

You will also most likely need to get a certified translation of your undergraduate credentials. Depending on a Scholl they may require that the credentials be "evaluated" to determine equivalency.

Hope this helps. Oh, and try applying to a real school instead of UOP.
Reply With Quote
Old 30th October 2006, 15:26
Bolshoy_Slavka's Avatar
Bolshoy_Slavka Bolshoy_Slavka is offline
Доверенный Барабанщик
Grande Молодец

Bolshoy_Slavka is on a distinguished road
Стандартная ситуация. TOEFL сдают все иностранные студенты. GMAT сдают все желающие учиться на МВА.
Никуды не децца
Old 30th October 2006, 15:45
SLK's Avatar
SLK SLK is offline
Moderator
Grande Молодец

SLK is on a distinguished road
Quote:
Автор оригинала: Bolshoy_Slavka
Стандартная ситуация. TOEFL сдают все иностранные студенты. GMAT сдают все желающие учиться на МВА.
Никуды не децца

я могу что-то путать, но в мое время TOEFL нужен был international students, вроде permanent residents of US не надо было. Но могло что-то изменитьчя.

GMAT, не всюду нужен, но в приличные места нужен.

Поздно, я уже передумала
Reply With Quote
Old 30th October 2006, 15:55
vistad vistad is offline
Юный Барабанщик
Молодец

Quote:
Oh, and try applying to a real school instead of UOP.

Do you mean UOP is not a real school? You mean not a good one. Which ones are good in (Information) Technology Management MBA? TOEFL will not be a problem, but what about evaluation of my (under)graduate credentials - how is that done? Is it a big problem? Thank you, Baraban!
Reply With Quote
Old 30th October 2006, 17:09
Bolshoy_Slavka's Avatar
Bolshoy_Slavka Bolshoy_Slavka is offline
Доверенный Барабанщик
Grande Молодец

Bolshoy_Slavka is on a distinguished road
Quote:
Автор оригинала: SLK

я могу что-то путать, но в мое время TOEFL нужен был international students, вроде permanent residents of US не надо было. Но могло что-то изменитьчя.

не, я был уже давно с Грин Картой, а потребовали. В DU было так, и я слышал в CU тоже так
Old 31st October 2006, 10:41
vistad vistad is offline
Юный Барабанщик
Молодец

Quote:
Автор оригинала: baraban
You will also most likely need to get a certified translation of your undergraduate credentials. Depending on a Scholl they may require that the credentials be "evaluated" to determine equivalency.

Hope this helps. Oh, and try applying to a real school instead of UOP.

Подскажите пожалуйста, как происходит evaluation of credentials - это юридическая процедура или надо пересдавать экзамены?

И что, University of Phoenix - несерьёзное заведение? А какое серьёзное в плане Information Technology/Systems MBA?
Reply With Quote
Old 31st October 2006, 12:57
Svintus's Avatar
Svintus Svintus is offline
Закоренелый Барабанщик
Grande Молодец

Svintus is on a distinguished road
Re: если я после советского ВУЗа хочу поступить в американский?

Quote:
Автор оригинала: vistad
Народ, помогите пожалуйста разобраться, вот например если я после советского ВУЗа (у меня их ваще то 2) хочу поступить в американский на MBA, то может ли это получиться? Или надо сначала сдать все экзамены за американскую школу (GRE), потом за ещё что-нибудь (GMAT), потом все экз. по моей спец. в амер. ВУЗе, потом TOEFL, и только потом я имею право поступать в амер. ВУЗ на MBA?

Я 3 раза заполнил анкету на поступление и обратился за информацией в University of Phoenix Online - там сказано: "Какое счастье, что Вы к нам обратились!!! Мы немедленно с Вами свяжемся!!!" - и с тех пор ни ответа, ни привета...

Ищу корректные (по отношению к University of Phoenix) слова, касающиеся Вашего вопроса...
О, скажем так: очень было бы здорово, если бы в имени ВУЗа, в котором Вы продолжите обучение, было название города, где он находится, вместо "Phoenix" (просьба не путать Arizona State University in Phoenix с University of Phoenix).

Чтобы узнать, какие процедуры необходимо пройти для поступления в учебное заведение и учёта предыдущего образования, необходимо связаться с самим учебным заведением. У каждого - индивидуальный подход.
Old 31st October 2006, 15:46
vistad vistad is offline
Юный Барабанщик
Молодец

Re: Re: если я после советского ВУЗа хочу поступить в американский?

Quote:
Автор оригинала: Svintus

необходимо связаться с самим учебным заведением. У каждого - индивидуальный подход.

Свинтус, я оценил Ваш элегантный стиль. Но вот если б Вы ещё хоть на один мой вопрос ответили...

Попробуй с ними свяжись... Они ни на один е-мейл не отвечают...
Reply With Quote
Old 31st October 2006, 17:15
Нюша's Avatar
Нюша Нюша is offline
Moderator
Grande Молодец

Нюша is an unknown quantity at this point
Send a message via ICQ to Нюша
Re: если я после советского ВУЗа хочу поступить в американский?

Quote:

Я сейчас работаю в Москве в некоммерческой организации которая именно этим и занимается (и другими вещами тоже)....вот линк http://www.americancouncils.org/level1.asp?PageID=35 . В Москве есть офис где тебе всё про поступление в Ам. универ расскажут и помогут с экзаменами. Я не помню их телефон (они в отдельном офисе находятся, не там где я нахожусь), но ты можешь к нам в офис позвонить и они тебе дадут правильный телефон.

наш телефон в Москве - 956 7805 или 956-78-06 - то подразделение называется Educational Advising Center.
Old 1st November 2006, 11:15
baraban's Avatar
Обалденный Барабанщик
Grande Молодец

At the time when I applied to CU, I was only in the country for a little over 2 years and I never took TOEFL. Many others in my same situation did take it. Strictly speaking, it is never required, but can help you if you know English grammar better than the "American Pop Culture."

UOP is popular because it is a rather painless way to get credentials, without ever quitting your job. If you only need a formal peace of paper to get a promotion, this is a good way to go. If you want your degree to have some wait, try looking into a big name school (preferably top 10), instead: Harvard, Stanford, Princeton, and etc.

There are several places I have heard of that specialize in credential evaluations. If the college you apply to requires it, they will be able to suggest some reputable organizations. In most cases, a certified transcript translation is sufficient.
Reply With Quote
Old 1st November 2006, 11:21
baraban's Avatar
Обалденный Барабанщик
Grande Молодец

Quote:
Originally posted by SLK

Interestingly, even some of the top schools from time to time change their mind on the usefulness of standardized tests like GMAT. Some require it, others don't and this situation may change from year to year at each of the schools.
Reply With Quote
Old 1st November 2006, 11:32
SLK's Avatar
SLK SLK is offline
Moderator
Grande Молодец

SLK is on a distinguished road
Quote:

Interestingly, even some of the top schools from time to time change their mind on the usefulness of standardized tests like GMAT. Some require it, others don't and this situation may change from year to year at each of the schools.

University of Chicago, Northwestern, Stanford, Harvard, Columbia they all require GMAT.

I hate it, one expired on me already, may be I should wait to take it one more time until they do not requre it anymore

Поздно, я уже передумала
Reply With Quote
Old 1st November 2006, 11:49
vistad vistad is offline
Юный Барабанщик
Молодец

Quote:
try looking into a big name school (preferably top 10), instead: Harvard, Stanford, Princeton, and etc.
Harvard and Stanford are a fine idea, I'm just afraid the price's gonna be six figure... Thank you anyway!
Reply With Quote
Old 1st November 2006, 12:15
klybnichka's Avatar
klybnichka klybnichka is offline
Доверенный Барабанщик
Big Молодец

klybnichka is on a distinguished road
Quote:

Harvard and Stanford are a fine idea, I'm just afraid the price's gonna be six figure... Thank you anyway!

мда, Mr. Baraban, looking into Stanford and Harvard is a greate piece of advice...just not quite realistic for most of us here.

Vistad, вы где живете сейчас? Если в США, попробуйте связаться с университетом штата в вашем городе, поговорить с ними. Я уверена что у них есть достаточный опыт в таких делах. Даже если не в США, попробуйте все таки сконтактировать с public University (UC Davis, UCLA, University of Colorado (Denver or Boulder) итд)

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules